Escudo 2 - con leyenda UA.gif (1203 bytes)                                          Guía del campus - puño 50.jpg (5169 bytes)                            Memòria del Curs Acadèmic 1998-1999


 

VI. Vicerectorat d'Alumnat

 

VI.4 SECRETARIAT D'ESPORTS

L'esport en la web de la Universitat d'Alacant

 

1.- Ocupació de les instal·lacions       41,55 %

2.- Alumnes de l'Escola de Magisteri      1237

3.- Usuaris      51689

4.- Activitats esportives       3080

5.- Cursos de formació       349

6.- Escola d'Estiu       250

7.- Participació en Lligues Internes      3507

8.- Equips federats (Club Esportiu Universitat d'Alacant)      167

9.- Participació en Competicions universitàries externes      277

* VII Lliga Zonal Universitària Grup Levante

* Campionats d'Espanya i Tornejos Interuniversitaris`99

* Campionat universitari futbol-sala P.A.S.

10.- Acts organitzats       17

11.- Altres centres de la Universitat d'Alacant que utilitzen les instal·lacions esportives       24

12.- Entitats usuàries de les instal·lacions      31

 

1.- OCUPACIÓ DE LES INSTAL·LACIONS

 

Instal·lació

DILLUNS A DIVENDRES

CAP DE SETMANA

Hores

disponibles

%

ocupació

Hores

disponibles

%

ocupació

Sala blava

75

35

17

12

Sala d'Arts Marcials

75

22

17

11

Pista poliesportiva

75

80

17

60

Squaix (4)

400

60

84

24

Aula

75

20

17

30

Sala Tennis de taula

75

20

17

10

Sala d'Aeròbic-Esgrima

75

51

17

30

Gimnàs

75

32

17

25

PISTES EXTERIORS

Bàsquet (2)

140

45

34

35

Futbol-sala

70

30

16

18

Tennis (2)

140

52

34

28

Camp d'herba

70

55

16

81

Màxim usuaris

% ocupació

Màxim usuaris

% ocupació

Sales de Musculació

2250

65

510

45

Rocòdrom

450

35

102

20

Piscina

2340

75

504

60

45.13

32.6

 

2.- ALUMNES DE L'ESCOLA DE MAGISTERI

Instal·lacions utilitzades:

Sala Blava Multiusos

Sala d'Esgrima  Aeròbic

Pista Poliesportiva

CURS ASIGNATURA                                                              NRE. ALUMNES

1r B - DESENVOLUPAMENT PSICOMOTOR 99

1r D * BASES BIOLÒGIQUES I FISIOLÒGIQUES DEL MOVIMENT 106

* TEORIA I PRÀCTICA DEL CONDICIONAMENT FÍSIC 107

* EDUCACIÓ FÍSICA I LA SEUA DIDÀCTICA 102

* APRENENTATGE I DESENVOLUPAMENT MOTOR 102

2n A - EDUCACIÓ FÍSICA I LA SEUA DIDÀCTICA 86

2n C - EDUCACIÓ FÍSICA I LA SEUA DIDÀCTICA 89

2n D * EL COS COM A MITJÀ D’EXPRESSIÓ I COMUNICACIÓ 84

* EDUCACIÓ FÍSICA I LA SEUA DIDÀCTICA II 100

2n E - EDUCACIÓ FÍSICA I LA SEUA DIDÀCTICA 90

3r B - EL JOC COM A MÈTODE DIDÀCTIC 67

3r D * INICIACIÓ ESPORTIVA ESCOLAR 88

* ACTIVITATS ESPORTIVES EN EL MEDI AMBIENT 68

* ACTIVITATS RECREATIVES PER A XIQUETS I XIQUETES

* AMB MINUSVALIDESES 49

TOTAL    1237

 

3.- USUARIS

* Targeta esportiva    958

* Abonaments de piscina    219

* Nombre de tiquets (del 7-9-98 al 21-5-99)    50.512

 

4.- ACTIVITATS ESPORTIVES

MODALITAT

TOTAL

Aeròbic

1030

Ball espanyol

19

Balls de saló

251

Chi Kung

7

Escalada

67

Esgrima

225

Condicionament físic

60

Gimnàstica  de manteniment

73

Judo

52

Kung – fu

71

Natació

810

Rem

32

Senderisme

4

Sevillans

11

Tennis

293

Tir amb arc

66

Vela

9

 

3080

 

5.- CURSOS DE FORMACIÓ

MODALIDAD

TOTAL

III Jornadas Tcnicopràctiques d'iniciació als esports col·lectius.

Futbol-sala

71

Natació recreativa

19

Voleibol

36

 

Bàdminton

44

Busseig

12

Capacitació per a aeròbic i condicionament físic

23

Massatge esportiu I

22

Monitor d'aeròbic

19

Monitor de condicionament físic i entrenador personal

26

Pilota valenciana

25

Rendiment òptim i nutrició

17

Vela

31

Vela per a minusvàlids

4

 

349

 

6.- ESCOLA D'ESTIU:      250

 

7.- PARTICIPACIÓ EN LES LLIGUES INTERNES

ESPORT

NER.  EQUIPS

INSCRITS

TOTAL PARTICIPANTS

Escacs  

17

17

Bàdminton  

12

12

Bàsquet femení

4

 

48

Bàsquet masculí

25

 

300

Frontennis  

12

12

Futbol-sala femení

5

 

60

Futbol-sala masculí

106

 

1060

Futbol-7

150

 

1800

Squaix  

25

25

Tennis  

60

60

Tennis de taula  

25

25

Voleibol

10

 

80

Volei-platja

4

 

8

TOTALS

304

151

3507

 

8.- EQUIPS FEDERATS (CLUB ESPORTIUS UA)

ESPORTS

PARTICIPANTS

CATEGORIA 98/99

CATEGORIA 99/2000

Voleibol femenÍ

15

1ª autonòmica

1ª divisió

Hoquei femenÍ

16

1ª divisió

1ª divisió

Hoquei masculí

16

1ª divisió

Divisió d'honor

Futbol-sala masculí

16

1ª nacional B

1ª nacional A

Rugbi masculí

25

1ª autonòmica

 
Atletisme

5

Campionatos autonòmicos

 
Rem

20

Regates nacionals

 
Busseig

18

Eixides

 
Vela

20

Regates nacionals

 
Esgrima

16

Competicions autonòmiques

 
TOTAL                                                     167

 

9.- PARTICIPANTS EN COMPETICIONS UNIVERSITÀRIES EXTERNES

LLIGA ZONAL

67

  DEL 24-10-98 AL 6-3-99 BÀSQUET FEMENÍ 27

BÀSQUET MASCULÍ  24

FUTBOL-SALA MASCULÍ 16

 
CONCENTRACIONS ZONALS

127

  23 DE GENER ELX CAMP A TRAVÉS 11  
  25 Y 26 DE FEBRERO VALENCIA BÀDMINTON 5

JUDO 3

TENNIS DE TAULA 3

TAE KWON-DO 2

 
  4 Y 5 MARÇ ALACANT ESCACS 4

TIR AMB ARC 9

FUTBOL-SALA FEMENÍ 13

 
  25 Y 26 DE MARÇ ALACANT SQUAIX 3

VOLEIBOL FEMENÍ 13

VOLEIBOL MASCULÍ 13

FUTBOL-7 13

 
  25 Y 26 DE MARÇ ELX ATLETISME 13  
  26 Y 27 DE MARÇ ALBACETE ESGRIMA 9

ORIENTACIÓ 8

 
  3 MAIG ALACANT VOLEI-PLATJA 5  
CAMPIONATS D'ESPANYA

54

  20 DE MARÇ CASTELLÓ CAMP A TRAVÉS 10  
  23-25 D'ABRIL PALMA JUDO 13  
  26-30 D'ABRIL VALÈNCIA ESCACS 3

ATLETISM 9

BÀDMINTON 6

SQUAIX 2

TENNIS 2

TENNIS DE TAULA 4

TIR AMB ARC 5

 
TORNEJOS INTERUNIVERSITARIS

17

  16-18 D'ABRIL MADRID TAE KWON-DO 6  
  16-18 D'ABRIL VALENCIA ORIENTACIÓ 5  
  4-8 DE  MAIG ALACANT VOLEI-PLATJA 5  
  8-9 DE MAIG MADRID TRIATLÓ 1  
CAMPIONAT UNIVERSITARI DE FUTBOL-SALA P.A.S.

12

   
TOTAL

277

 

* Concentracions Zonals Grup Levante

DATA LLOC ESPORT

Nre.

PREMIS
23 de gener Elx Camp a través

11

 
25 - 26 / 2 / 99 Valencia Bàdminton

5

2º individual masculí

1ª individual femení

1º dobles mixtos

1º dobles femenis

Judo

3

1º individual masculí
Tennis de taulaa

3

2º equips masculins

1º individual masculí

Tae Kwon-do

2

2º individual masculí
4 – 5 / 3 / 99 Alicante Escacs

4

 
Tir amb arc

9

1º equips

1º, 2º y 3º individuals

Futbol - sala femení

13

2ª classificadess
25 - 26 / 3 / 99 Alicante Squash

3

 
Voleibol femení

13

2º classificades
Voleibol masculí

13

 
Futbol-7

13

2º classificats
25 – 26 / 3 / 99 Elx Atletisme

13

2º classificat 400 m.l.

3º classificat 5000 m.l.

1ª classificada 5 Km. Marxa

1ª classificada 200 m.l.

2ª classificada 200 m.l.

1ª classificada 400 m.l.

2ª classificada 1500 m.l.

3ª classificada javelina

26 – 27 / 3 / 99 Albacete Esgrima

9

1ª classificada espasa

3º equip d'espasa

3º equip de floret

Orientació

8

2º individual masculí

3º equips

3 / 5 / 99 Alicante Vole-platja

4

1º equip femení

 

* Campionatos d'Españnya (C. E.) i Tornejos Interuniversitaris (T. I.)

  DATA LLOC ESPORT

Nre.

PREMIS

C.E

20/3/99

Castelló Camp a través

10

 

T.I

16-18/4/99

Madrid Tae kwon-do

6

Or tècnica sincronitzada per trios

Bronze combat individual

Bronze combat individual

T.I

16-18/4/99

Valencia Orientació

5

 

C.E

23-25/4/99

Palma Judo

13

Bronze combat individual

C.E

26-30/4/99

Valencia Escacs

3

Atletisme

9

Or 1.500 m.l. masculins

Plata 800 m. l. Masculins

Bronze 5 Km. Marxa femení

Bàdminton

6

Or dobles femenins

Bronze dobles mixtos

Bronze individual femení

Squaixs

2

 
Tennis

2

 
Tennis de taula

4

 
Tir amb arc

5

Or arc olímpic femení

T.I

4-8/5/99

Alacant Volei-platja

5

4t classificat equip masculí

T.I

8-9/5/99

Madrid Triatló

1

 

 

* Campionat d'Espanya de P.A.S. de Futbol-sala

17-22/5/99                      Granada                          6º classificats

 

10.- ACTES ORGANITZATS

 

FASE CLASSIFICACIÓ VIII COPA EUROPA NACIONS ABSOLUTES HOQUEI
6-12/7/98 SELECCIONS

PARTICIPANTS:

ESPANYA, FRANÇA, MALTA, SUÈCIA,

ÀUSTRIA, PORTUGAL, BIELORÚSSIA, AZERBAITJAN

CLÍNIC ÀRBITRES NACIONALS HOQUEI
11-12/7/98 35 participants  
CONCENTRACIÓ SELECCIÓ ESPANYOLA SUB-18 D' HOQUEI
13-18/7/98    
FASE FINAL XLIV CAMPIONAT D'ESPANYA HOQUEI SALA ABSOLUT MASCULÍ
15-17/1/99 PARTICIPANTS: C.At. Sant Vicent-Universitat, At. Tarrasa, San Pablo Valdeluz, C.H. Taburiente, Sardinero Cajacantabria, INEF La Coruña, Apóstol Orense, C. C. D. Terrassa
  LLOC  DE CELEBRACIÓ: Pavelló Poliesportiu de Sans Vicent
FASE SECTOR XLIII CAMPIONAT D'ESPANYA HOQUEI SALA ABSOLUT FEMENÍ
22-24/1/99 PARTICIPANTS: C.At. Sant Vicent-Universitat, C. H. Alcalá,

C. H. Aridaman, C. H. Linia 22

CONCENTRACIÓ VII LLIGA ZONAL GRUP LEVANTE
4-5/3/99 ESPORTS: ESCACS, TIR AMB ARC, FUTBOL-SALA FEMENÍ
  PARTICIPANTES: 110 U. Politècnica de València, U. València, U. Múrcia,

U. Castella-La Manxa, U. Jaume I, U. Alacant

CONCENTRACIÓ VII LLIGA ZONAL GRUP LEVANTE
25-26/3/99 ESPORTS: VOLEIBOL (M Y F), FUTBOL-7, SQUAIX
  PARTICIPANTS: 260 U. Politècnica de València, U. València, U. Alacant,
  1. Castella-La Manxa, U. Jaume I, U. Múrcia,

U. Miguel Hernández

FASE FINAL AUTONÒMICA VOLEIBOL FEMENÍ
27-28/3/99 PARTICIPANTS: C. V. Universitat d'Alacant, C. V. Canals, C. V. Dolores, C. V. Xàtiva
ENTRENAMENTS SELECCIÓ CUBANA D'ESGRIMA
MARÇ/99    
ENTRENAMENTS SELECCIÓ JUVENIL DE VOLEIBOL FEMENÍ DE LA COMUNITAT VALENCIANA
ABRIL/99    
ENTRENAMENTS PLA 2000 JOVES TALENTS REIAL FEDERACIÓ ESPANYOLA DE HOQUEI
GENER-ABR/99    
CONCENTRACIÓ VII LLIGA ZONAL GRUP LEVANTE
3/5/99 ESPORTS: VOLEI-PLATJA
  PARTICIPANTS: 20 U. Politècnica de València, U. València,

U. Castella-La Manxa, U. Múrcia, U. Alacant

ELIMINATÒRIA PRÈVIA FEMENINA TORNEIG INTERUNIVERSITARI DE VOLEI-PLATJA
3/5/99 PARTICIPANTS: U. de La Laguna y U. de Huelva
FASE FINAL TORNEIG INTERUNIVERSITARI DE VOLEI-PLATJA
4-8/5/99 PARTICIPANTS: 86 U. Alacant, U. Autònoma de Madrid, U. Barcelona,

U. Cadis, U. Castella-La Manxa, U. Complutense,

U. Europea-Cees, U. Girona, U. Granada, U. Huelva,

U. La Rioja, U. Les Palmes, U. Màlaga, U. Oviedo,

U. Politècnica de Catalunya, U. Saragossa, U. Ramon

Llull, U. Politècnica de València, U. Sevilla,

U. València, U. Valladolid, U. Politècnica de Madrid

EXPOTRAILER UNIVERSIADA PALMA`99
15/5/99    
FASE FINAL CAMPIONAT D'ESPANYA D'HOQUEI (ASCENS A DIVISIÓ D'HONOR)
21-23/5/99 PARTICIPANTS: C. At. Sant Vicent–Universitat, R. C. Polo 1897,

C. H. Egara 1935, C. H. Barrocanes

FASE DE PROMOCIÓ D'ASCENS A DIVISIÓ D'HONOR D'HOQUEI
30/5/99 y 6/6/99 PARTICIPANTS: C. At. Sant Vicent–Universitat y F. C. Barcelona

 

 

11.- ALTRES CENTRES DE LA UNIVERSITAT D'ALACANT QUE  UTILITZEN LES INSTAL·LACIONS ESPORTIVES

 

CURSOS

Facultat de Dret Tècniques d'expresió oral
I.C.E. Curs sobre la salut dels docents
Vicerrectorat de noves tecnologies Curs d'especialització pedagògica
Vicerrectorat d'Extensió Universitària II Curs de Teoria i pràctica de l'aprenentatge de la dansa

ACTIVITATS ESPORTIVES

Secretariat de Cultura Ioga

Taller de narració oral

Dana contemporània

Assajos ballet de cambra resident

Facultat de Ciències Torneig de Sant Albert Magne
Consel d'Alumnes Competicions esportives
Escola Politècnica Superior Torneig Comissió d'Informàtica

Torneig d'Arquitectura

Torneig d'Obres Públiques

Escola Universitària de Relacions Laborals Torneig del patró
Escola d'Infermeria Setmana de la Salut
Facultat de Dret Tornejos esportius
Servei d'Informàtica Tornejos esportius
Departament de Ciències de la Terra Tornejos esportius
Departament de Filologa Espanyola Tornejos esportius
Magister de Marques i patents Tornejos esportius
Escola Universitària de Ciències Empresarials Torneig del patró
Club Social I Tornejos esportius
Council on International Educational Exchange Tornejos esportius
Gerència Entrenaments equip del P.A.S.

 

12.- ENTITATS USUÀRIES DE LES INSTAL·LACIONS

Organització Nacional de Cecs (O.N.C.E.) Entrenaments equip de natació
Diputació d'Alacant Torneig Futbol-7
Club Atlético Montemar Lliga Nacional d'Hoquei Herba
Patronat Municipal d'Esports de Sant Vicent Club Natación San Vicente

Club Rítmica San Vicente

Asociación Deportiva San Vicente

Valenciana de Cementos

Helados Alacant

Col·legi Josefinas Lliga Futbol-sala
Federació de Voleibol de la Comunitat Valenciana Entrenaments seleccions
Club Deportivo Futbol-sala San Vicente Lliga Futbol-sala
Reial Federació Espanyola d'Hoquei Entrenaments
Ajuntament d'Alacant Rocòdrom
Creu Roja Espanyola Cursos de socorrista
Asociación Juvenil Ibérica Rocòdrom
Clínica Mare Nostrum Lliga Futbol-sala
Federació Alacantina de Futbol-sala Lliga Futbol-7
Club Baloncesto Xarxa Entrenaments de bàsquet
Rogel Yamaha Lliga Futbol-7
Club Baloncesto Lucentum Entrenaments equip lliga L.E.B.
Club Alicantino de Tiro con arco Torneig Aliarc
Escoles Municipals del Campello Entrenaments d'Esgrima
Federació d'Esgrima de la Comunitat Valenciana Tornejos escoles
Securitas (Seguridad España) Curs de Defensa Personal
Associació Alacantina d'Aeròbic Cursos i seminaris
Federació de Tae Kwon-do de la Com. Valenciana Torneig escoles
Gimnasio Carolinas Curso d'Aikido
Port d'Alacant Entrenaments Futbol-7
Club Voleibol Santa Pola Lliga autonòmica
Pepsi Tornejos esportius
Associació de Ràdio-Taxi d'Alacant Tornejos esportius

 

Memòria del Curs Acadèmic 1998-1999

VI. Vicerectorat d'Alumnat

VI.1 Dades sobre l'alumnat
VI.2 Secretariat d'Accés
VI.3 Secretariat d'Assumptes Socials
VI.4 Secretariat d'Esports
VI.5 Gabinet d'Iniciatives Per a l'Ocupació (GIPO)