Universidad de AlicanteMemoria. Página principal
Presentación
Òrganos Universitarios
Vic. de Ordenación Económica y Profesorado
Vic. de Investigación, Desarrollo e Innovación
Vic. de Extensión Universitaria
Vic. de Planificación Económica
Vic. de Alumnado
Vic. de Relaciones Institucionales y Cooperación Internacional
Vic. de Calidad y Armonización Europea
Vic. de Infraestructuras y Ampliación del Campus
Vic. de Estructura y Desarrollo Institucional
Vic. de Tecnología e Innovación Educativa

CINEMA EN LA UA

 

Col·laboracions

· ‘Viatge i Turisme en el Cinema, Avantsala de l’Aventura’

11 gener
Los exploradores del siglo XIX: ‘Las montañas de la luna’, de Bob Rafelson.Ponente: Cayetano Mas

12 gener
En el frío Polo Norte: ‘Los dientes del diablo’, de Nicholas Ray.
Ponente: Israel Gil Pérez

18 gener
Una curiosa luna de miel: ‘Niágara’, de Henry Hathaway.
Ponente: Inmaculada Fernández Arrillaga

19 gener
Los paradisíacos mares del Sur: ‘La taberna del irlandés’, de John Ford.
Ponente: María José Bono

25 gener
La ruta de la seda: ‘El hombre que quiso reinar’, de John Huston.
Ponente: Juan Rico

26 gener
Un parador de carretera peligroso: ‘Abierto hasta el amanecer’, de R. Rodríguez.
Ponente: Jaime Lorenzo

1 febrer
De safari por África ‘Hatari!’, de Howard Hawks.
Ponente: Mario Martínez

2 febrer
Vacaciones en la Costa Azul: ‘Atrapa un ladrón’, de Alfred Hitchcock.
Ponente: Emilio Soler

Lloc: Club Diario Información
Hora: 17:00 hores
Organitza: Escola Oficial de Turisme UA
Col·labora: Taller de Cinema de la Universitat d'Alacant



· ‘5 llengües per a entendre el cinema’

17 febrer
La habitación del hijo - La stanza del figlio
Nanni Moretti, 2001

21 febrer
Before the rain - Before the rain
Milcho Malchevski, 1994

22 febrer
El cielo sobre Berlín - Der himmel über Berlin
Win Wenders, 1987

23 febrer
A través de los olivos - Zire Darakathan Zeyton
Abbas Kiarostami, 1994

25 febrer
Hiroshima, mon amour - Hiroshima, mon amour
Alain Resnais, 1959

Lloc: Aula Magna de Filosofia i Lletres
Hora: primera sessió, 11:30 hores–segona sessió, 16:30 hores
Organitza: Delegació d'Alumnes de Filosofia i Lletres - Campus Jove
Col·labora: Taller de Cinema de la Universitat d'Alacant

 

 

Cinema a la Seu d'Alacant

·‘El cinema dels Germans Marx’

27 desembre
18.00 hores 1930 – ‘El conflicto de los Marx’ (Animal Crackers)
Director: Victor Heerman

27 desembre
20.00 hores 1931 – ‘Pistoleros de agua dulce’ (Monkey Business)
Director: Norman Z. McLeod

28 desembre
18.00 hores 1932 – ‘Plumas de caballo’ (Horse Feathers)
Director: Norman Z. McLeod

28 desembre
20.00 hores 1933 – ‘Sopa de ganso’ (Duck Soup)
Director: Leo McCarey

29 desembre
18.00 hores 1935 – ‘Una noche en la ópera’ (A Night At The Opera)
Director: Sam Wood

29 desembre
20.00 hores 1937 – ‘Un día en las carreras’ (A Day At The Races)
Director: Sam Wood

30 desembre
18.00 hores 1938 – ‘El hotel de los líos’ (Room Service)
Director: William A. Seiter

30 desembre
20.00 hores 1939 – ‘Una tarde en el circo’ (At The Circus)
Director: Edward Buzzell

3 gener
18.00 hores 1940 – ‘Los Hermanos Marx en el oeste’ (Go West!)
Director: Edward Buzzell

3 gener
20.00 hores 1941 – ‘Tienda de locos’ (The Big Store)
Director: Charles Reisner

4 gener
18.00 hores 1946 – ‘Una noche en Casablanca’ (A Night In Casablanca)
Director: Archie L. Mayo

4 gener
20.00 hores 1949 – ‘Amor en conserva’ (Love Happy)
Director: David Miller



· ‘L’educació i la universitat en el cinema’

12 novembre
‘El Ángel Azul’ - Der Blaue Engel (1930)
Director: Josef Von Sternberg

10 desembre
‘Los cuatrocientos golpes’ - Les 400 coups (1959)
Director: François Truffaut

14 gener
‘If...’ - If... (1968)
Director: Lindsay Anderson

18 febrer
‘Una casa de locos’ - L'Auberge espagnole (2002)
Director: Cédric Klapisch

11 març
‘Fresas salvajes’ - Smultronstället (1957)
Director: Ingmar Bergman

15 abril
‘Desmontando a Harry’ - Deconstructing Harry (1997)
Director: Woody Allen

20 maig
‘El professor chiflado’ - The nutty professor (1963)
Director: Jerry Lewis

10 juny
‘Rebelión en las aulas’ - To Sir, with love (1967)
Director: James Clavell



· ‘Una aventura: de la novel·la negra al cinema negre’

28 maig
- ‘Extraños en un tren’ - Strangers on a train (1951)
Director : Alfred Hitchcock, basant-se en la novel·la de Patricia Highsmith

- ‘El sueño eterno’ - The big sleep (1946)
Director : Howard Hawks, basant-se en la novel·la de Raymond Chandler.

29 maig
- ‘Perdición’ - Double Indemnity (1944)
Director : Billy Wilder, basant-se en la novel·la de James M. Cain.

- ‘El Halcón Maltés’ - The Maltese Falcon (1941)
Director : John Huston, basant-se en l'obra de Dashiell Hammett.

 

 

Cicles de cinema

· ‘Original i còpia... remakes?’

27 gener
11.30 hores ‘Scarface’ (Howard Hawks)
16.00 hores ‘El precio del poder’ (Brian De Palma)

3 febrer
11.30 hores ‘Breve encuentro’ (David Lean)
16.00 hores ‘Lost in traslation’ (Sofia Coppola)

10 febrer
11.30 hores ‘Atraco perfecto’ (Stanley Kubrick)
16.00 hores ‘Reservoir dogs’ (Quentin Tarantino)

24 febrer
11.30 hores ‘La fiera de mi niña’ (Howard Hawks)
16.00 hores ‘¿Qué me pasa, doctor?’ (Peter Bogdanovich)

3 març
11.30 hores ‘Luna nueva’ (Howard Hawks)
16.00 hores ‘Primera plana’ (Billy Wilder)

10 març
11.30 hores ‘Recuerdos’ (Woody Allen)
16.00 hores ‘Ocho y medio’ (Federico Fellini)

Lloc: Sala d'Actes Politècnica I



· ‘Rock & Cine III ’

25 novembre
16.30 hores ‘A hard day’s night’ - 1964
Con The Beatles

2 desembre
16.30 hores ‘Monterey Pop Festival’ - 1968
Con Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Who, Canned Heat, The Animals…

9 desembre
16.30 hores ‘Gimme Shelter’ - 1970
Con the Rolling Stones, The Flying Burrito Brothers, Jefferson Airplane…

Lloc: Sala d'Actes Politècnica I

Rock & Cine I...curs 2002-2003
“The Last Waltz”
“Tommy”
“Year of the Horse”

Rock & Cine II...curs 2003-2004
“Woodstock”
“Don’t look back”
“Ziggy Stardust”



· ‘Cinema...o somni?’

14 octubre
- 11.30 hores - Charles Laughton
The night of the hunter (‘La noche del cazador’) 1955

- 16.00 hores - Luis Buñuel
Belle de jour (‘Bella de día’) 1967

Fullet "Cinema....o somni"


21 octubre
- 11.30 hores - Méliès + Buñuel + Fellini
‘Viaje a la luna’ (Le voyage dans la lune) 1902
‘Un perro andaluz’ (A chien andalou) 1929
‘Las tentaciones del Dr. Antonio’ (Le tentazioni del Dr. Antonio) 1962

- 16.00 hores - Alfred Hitchcock
‘Recuerda’ (Spellbound) 1945


28 octubre
- 11.30 hores - Michelangelo Antonioni
Blow up (‘Blow up’) 1966

- 16.00 hores - Ingmar Bergman
Smultronstället (‘Fresas salvajes’) 1957


4 novembre
- 11.30 hores - Andrei Tarkovsky
Offret (‘Sacrificio’) 1986

- 16.00 hores - Akira Kurosawa
Yume (‘Sueños’) 1990
 
Lloc: Sala d'Actes Edifici Politècnica I



· ‘Dia internacional de la dona treballadora’

7 març
16.30 hores – ‘Te doy mis ojos’ Icíar Bollaín

8 març
16.30 hores – ‘Mi vida sin mí’ Isabel Coixet

9 març
16.30 hores – ‘Héctor’ Gracia Querejeta

Lloc: Aula Magna de Filosofia i Lletres



· ‘El temps en el cinema’

28 abril
11.30 hores ‘La soga’ (Alfred Hitchcock, 1948)
16.00 hores ‘Ciudadano Kane’ (Orson Welles, 1941)

5 maig
11.30 hores ‘Solo ante el peligro’ (Fred Zinnemann, 1952)
16.00 hores ‘Rashomon’ (Akira Kurosawa, 1950)

12 maig
11.30 hores ‘Cleo de 5 a 7’ (Agnès Varda, 1961)
16.00 hores ‘Pulp Fiction’ (Quentin Tarantino, 1994)

19 maig
11.30 hores ‘Doce hombres sin piedad’ (Sidney Lumet, 1957)
16.00 hores ‘Elephant’ (Gus Van Sant, 2003)

26 maig
11.30 hores ‘Los comulgantes’ (Ingmar Bergman, 1963)
16.00 hores ‘De la vida de las marionetas’ (Ingmar Bergman, 1980)

Lloc: Sala d'Actes del Col·legi Major
Entrada lliure


 

Conferències

· IES Cabo de las Huertas
25 octubre – ‘Los Beatles en España’
8 novembre – ‘The Who y la ópera-rock’
15 novembre– ‘Los festivales rockeros en los 60’
25 febrer– ‘Los orígenes del cine’

III Setmana de la Cultura Pop
3 desembre – ‘El videoarte de Michel Gondry’

· IES Jaime II
10 desembre– ‘Los Beatles en España’
10 desembre– ‘Los orígenes del cine’

· IES Playa San Juan
21 desembre– ‘Los Beatles en España’

· CP San Roque
11 febrer– ‘Los orígenes del cine’

· IES Virgen del Remedio
18 març– ‘Los orígenes del cine’

 

 

Suport a la docència

· Carlos Barciela - Catedràtic de Història i Institucions Econòmiques de la UA

18 març– ‘Las uvas de la ira’ (The grapes of wrath) - John Ford, 1940
18 maig– ‘Alemania, año cero’ (Germania, anno zero) - Roberto Rossellini, 1948
25 maig– ‘Surcos’ - J.A. Nieves Conde, 1951

Sala d'Actes de l'edifici Germà Bernàcer

 

 

Visites

Jaime Rosales. Director de cinema. Premi FIPRESCI (Federació Internacional de la Premsa Cinematogràfica) en Cannes 2003 amb el llargmetratge “Las hores del día”. Conferència “El papel del espectador en el cine de autor”. A les 16.00 hores en la Sala d’Actes de l’edifici Germà Bernàcer.

 

 

Cinema als nostres pobles

· Cocentaina

OCTUBRE
7 octubre (20.00 h): ‘El Pianista’, de Roman Polanski
14 octubre (20.00 h): ‘Desayuno con Diamantes’, de Blake Edwards
21 octubre (20.00 h): ‘Gilda’, de Charles Vidor
27 octubre (20.00 h): ‘La Lengua de las mariposas’, de JL. Cuerda

FEBRER
3 febrer (20.30 h): ‘Como agua para chocolate’, de Alfonso Arau
10 febrer (20.30 h): ‘Atrapado en el tiempo’, de Harold Ramis

MARÇ
10 març (19.00 h): ‘Te doy mis ojos’, de Icíar Bollaín

ABRIL
7 abril: ‘Volver a empezar’, de José L. Garci
14 abril: ‘Lost in traslation’, de Sofía Coppola
28 abril: ‘Duelo al sol’, de King Vidor

MAIG
5 maig: ‘Entre rojas’, de Azucena Rodríguez.
12 maig: ‘Tierra y Libertad’, de Ken Loach

Totes elles projectades en el Saló d'Actes del Centre Cultural “el Teular” de Cocentaina, dins del cicle de cinema: "La pel·lícula de la meua vida".



· Asp (Teatre Wagner):

OCTUBRE
7 octubre (22.00 h): ‘Quiero ser como Beckham’ (Gurinder Chadha, 2002)
14 octubre (22.00 h): ‘Minority report’ (Steven Spielberg, 2002)
21 octubre (22.00 h): ‘Las horas’ (Stephen Daldry, 2002)
28 octubre (22.00 h): ‘Adaptation’ (Spike Jonze, 2002)

DESEMBRE
2 desembre (22.00 h): ‘Sueños de un seductor’ (Herbert Ross, 1972)
9 desembre (22.00 h): ‘Amarcord’ (Federico Fellini, 1973)
16 desembre (22.00 h): ‘Zelig’ (Woody Allen, 1983)
23 desembre (22.00 h): ‘Delicatessen’ (Marc Caro y Jean-Pierre Jeunet, 1990)
30 desembre (22.00 h): ‘Mediterráneo’ (Gabriele Salvatores, 1990)

FEBRER
10 febrer (22.00 h): ‘Trainspotting’ (Danny Boyle, 1995)
17 febrer (22.00 h): ‘Sospechosos habituales’ (Brian Singer, 1995)
24 febrer (22.00 h): ‘Nadie hablará de nosotras cuando hayamos muerto’ (A.D. Yanes, 1995)

MARÇ
3 març (22.00 h): ‘Las vírgenes suicidas’ (Sofía Coppola, 1999)
10 març (22.00 h): ‘La viuda de Saint-Pierre? (Patrice Leconte, 2000)
17 març (22.00 h): ‘Ocho mujeres (François Ozon, 2003)
18 març (22.00 h): ‘Mi vida sin mí’ (Isabel Coixet, 2003)



· Orxeta

4 setembre: ‘Soldados de Salamina’ (David Trueba, 2002)



· Novelda

21 novembre: ‘Cita con Venus’ (Istvan Szabo, 1991)



· Murla

28 desembre: ‘¡Qué bello es vivir!’ (Frank Capra, 1946)
28 desembre: ‘El chico’ (Charlie Chaplin,19)