Logotipo de la Universidad de Alicante foto de capçalera
mover menú hacia arriba mover menú hacia abajo
 

Contenido de la página

ESPORTS

 

· Organització
· Àrea d'instal·lacions i reserves
· Àrea de formació i activitats esportives
· Àrea d'administració
· Àrea de Comunicació
· Àrea de competicions i promoció esportiva

 

 

 

Organització

- Director Tècnic:
Rafael García Juan

- Àrea de Formació i Activitats esportives:
Jorge C. Carrió García

- Àrea d'Instal·lacions i Infraestructures:
Jesús J. Villar Notario

- Àrea Administrativa:
Alberto Ponsoda Castillo
Juan Carlos Ramón Santos

- Àrea Comunicació:
Ángel Jerez Acosta
M. Carmen Latorre Aznar

- Àrea de Competicions i Promoció esportiva:
Manuel Navarrete Navarro
Jose Antonio Rodríguez. Sirvent
Juan Escarré Urueña

- Informació, Inscripcions i Reserves:
Óscar Hernández Lorido
M. Carmen Pintado Juan

- Control d'Accés- Pavelló, Exteriors i Cap de Setmana:
Abilio Tomás Guillén Medina
José Moreno Peñafiel
Luis Monge Ferrer
Julio Alberto Cerdán García
Jesús Dionisio Cervantes
Juan Miguel Antón Fernández
Jose Mateu Martínez
Verónica Parrilla González
José Miguel Quiles Pérez
Irene Devesa García
Encarnación Belijar Romero
Encarnación Company Monllor

 

 

 

 

Àrea d'instal·lacions i reserves

· Ocupació de les instal·lacions

Instal·lació Dilluns a Divendres Cap de setmana 
Hores
Disponibles
%
Ocupació
Hores
Disponibles
%
Ocupació
Sala blava
75
60
17
20
Sala arts marcials (tatami)
75
32
17
12
Sala d'esgrima
75
26
17
10
Pista poliesportiva
75
92
17
70
Esquaix (4)
400
62
84
25
Aula
75
38
17
34
Sala tennis de taula
75
20
17
10
Sala d'aeròbic
75
65
17
35
Gimnàs equips
75
32
17
05
Pistes exteriors Basquetbol (1)
70
35
17
15
Futbol-sala
70
64
16
20
Tennis (3)
210
56
51
28
Camp herba
70
65
16
85
Camp
futbol/rugbi
70
60
16
40
Semicoberta
70
35
16
20
Pistes pàdel (2)
140
45
34
30
 
Màxim
usuaris
%
Ocupació
Màxim
usuaris
%
Ocupació
Sales de musculació
3.000
78
700
55
Rocòdrom
450
35
102
20
Piscina
2.340
83
504
64
Pista atletisme
3.360
25
240
10
 
50,40
30,40

 

· Ús d'Instal·lacions



- Centres de la Universitat d'Alacant que utilitzen les instal·lacions esportives

Facultat de dret - títols propis en criminologia i detectiu privat Practicum - tècniques de defensa personal
Secretariat d'activitats culturals Taller de dansa contemporània
Curs “Jocs infantils”
Teatre clàssic
Dansa moderna
Taller de teatre
Departament filologia anglesa Teoria i tècniques dramàtiques aplicades a l'ensenyament de l'anglés
Facultat d'educació Magisteri educació física
Magisteri educació musical
Magisteri infantil
Llicenciatura en CAFD
Curs de recursos animació en l'Ensenyament
Torneig Nadal
Pràctica de llengua i literatura catalana
Curs d'animació esportiva
Curs d'expert universitari en Entrenador personal
F. Educació – Conselleria cultura, educació i Esports Didàctica de la psicomotricitat en la Escola infantil
Escola d'infermeria Infermeria i teràpies alternatives
Patró de resposta humana al moviment
Dpto. Psicologia de la salut Comunicació emocional relaxació i autocontrol emocional
Universitat permanent Taller de teatre
Gipe Cursos formació
Acció social Jornades
Sibyd ciències Futbol sala
CCOO universitat Futbol sala
Facultat filosofia i lletres Basquetbol
Tennis
Futbol Sala
Setmana cultural de tardor
Dpto., dret administratiu Futbol-7
Química orgànica Futbol sala
Dpto. Sociologia ii Futbol sala
Ageval serveis Futbol sala
Escola universitària d'òptica i optometria Futbol sala i voleibol
Dpto. Enginyeria de la construcció, obres Publiques i infraestructura urbana Futbol sala
Escola politècnica superior Futbol-7
Dpto. Física aplicada Basquetbol
Facultat de ciències Torneig Sant Albert Magne
Dpto. Química inorgànica Futbol sala
CPD Futbol sala
Filologia anglesa Futbol sala
Gerència Futbol sala PAS
Dpto. Ciències ambientals Futbol sala
Sociologia Torneig esportiu
Alumnes Erasmus Futbol sala
Societat Relacions Internacionals Torneig Esportiu
E. U. Òptica Torneig patró
Magíster lucentinos Futbol sala

 

- Serveis o institucions alienes a la universitat d'alacant que utilitzen les instal·lacions

Creu Roja Espanyola Proves capacitació curs salvament
Curs socorrista aquàtic
Jornades de voluntaris de socors i emergències
Curs socorrista aquàtic de formació ocupacional
Ballet d'alacant Assajos ballet
Diputació provincial alacant Proves selectives bombers
Prova selecció grups rescat
Federació hoquei comunitat valenciana Entrenament selecció autonòmica sub.-16 i sub.-18 masculina
Reial federació espanyola d'hoquei Fase final projecte 2000 jóvens talents sub-16 i sub-14 masculina
O.A.L. Patronat Municipal d'Esports Sant Vicent del Raspeig C. Natació sant Vicent (natació)
C. Natació Sant Vicent (waterpolo)
C. Natació raspeig (natació)
Gimnàstica rítmica
Adesavi basquetbol
C.P. Juan Ramón Jiménez (atletisme)
Gelats Alacant (futbol sala)
Valenciana de ciments (futbol sala)
Centre ocupacional Maigmo (atletisme)
Jocs escolars futbol-7
OFAP 104 “Rojas Navarrete” Entrenaments equip muntanya i escalada GOE IV
Federació de futbol de la comunitat valenciana Curs d'entrenador
Organització Nacional de Cecs Entrenaments de natació (grup orientació i rendiment)
C.P. Juan Ramón Jiménez Sant Vicent Futbol-7
Federació Alacantina Futbol sala Lliga futbol-7
Lliga futbol sala
Torneig seleccions autonòmiques
C.P. Rafael Altamira El El Campello Natació
Organització Europea De Wing-Tsun i Esgrima Curs de formació
Cooperativa Valenciana d'Ensenyament Aire Lliure Jornada esportiva alumnes secundària
Alacant C.F. Entrenaments equips infantils
Foguera Esplanada Lliga futbol sala
Renault Futbol-7
C.A.M. Futbol-7
C.B. AKRA LEUKA Entrenaments equip nacional
C. Basquetbol Lucentum Entrenaments equips base
C.B. Sant Blai Torneig presentació equips
Hèrcules C.F. Partits futbol base
Col·legi d'Arquitectes Futbol-7
Jose Lluïu Sala Classes de Kung Fu
Federació Karate c. Valenciana Entrenament de Kung Fu
Entrenaments Karate
Associació Repte L'Esperanza Futbol-7
Club Voleibol Elx Entrenaments voleibol superlliga masculina
C. Drec Sant Vicent-hoquei Escola hoquei
Federació Alacantina Handbol Curs entrenadores
Federació Alacantina Basquetbol Cuso d'àrbitres
Federació Esgrima Comunitat Valenciana Campionat autonòmic
Federació Taekwondo Comunitat Valenciana Entrenaments
Judo Club Alacant Entrenaments de Jiu-Jitsu
Associació Capoeira Trobada internacional
Associació Busseig Mara Blau Cursos de busseig
Santander central-hispà Futbol sala
Món Lampista Futbol-7
Federació Murciana Hoquei Entrenaments hoquei
Bully'92 Hoquei Múrcia Partits lliga senior
Partits lliga juvenil
Comparsa Almoràvits Futbol-7
Centre Salut Pública Alacant Futbol-7


Reserves directes en el període 1 de setembre del 2006 al 31 de juliol del 2007
Total: 20.436



· Equipació i roba esportiva

Dades de venda de material esportiu entre el 01-09-2006 i el 31-07-2007
Bosses d'esport : 18 ; Samarretes : 158
Polos: 27; Pantalons esport: 16
Dessuadores : 43; Xandall: 47
Parkes: 4; Cortavents : 6
Pantalons llargs: 10 Dessuadores passeig: 10
TOTAL PECES VENUES = 339
 

Dades d'entrega de material esportiu a esportistes de la Universitat d'Alacant

Durant el curs 2006-2007 s'ha proporcionat material esportiu a 698 esportistes

 

 

 

Àrea de formació i activitats esportives

· Becaris i monitors esportius d'equips universitaris. Convocatòria 2006/07.

Futbol sala femení Fernando Salcedo

Atletisme Vanesa Galiano

Voleibol femení José Barricarte
Lamberto Villalón

Handbol femení José Prades

Handbol masculí Isidre Pérez

Voleibol masculí Alberto Toribio

Basquetbol femení Miguel García

Futbol sala masculí Sergio Ochoa

Basquetbol masculí Juan Vicente Abad

Esgrima

Vicente Lledó

Rem

Pedro Sánchez
Raquel Más

Tennis

Enrique Prat

Pàdel

Enrique Prats

Futbol

Juan A. Carcelén

Esports en la natura Pablo Antón

Handbol masculí Isidre Pérez

Rugbi

Carlos Vallaure

 

· Programa d'esportistes d'alt nivell

La Universitat d'Alacant en col·laboració amb el Consell Superior d'Esports ve desenvolupant un Programa d'Ajudes a Esportistes d'Alt Nivell Universitaris, amb la finalitat de compatibilitzar l'activitat esportiva i els seus estudis acadèmics, el que ajudarà a la total integració d'aquests esportistes en el sistema educatiu universitari.

Aquest Programa pretén ser una ajuda per als estudiants que cursen els seus estudis en la Universitat d'Alacant i que participen representant aquesta Universitat en les diferents competicions.

A més dels drets establits en el Reglament per a la Promoció i Suport a l'Esportista Universitaris, tots aquells universitaris integrats en l'esmentat Programa tindran dret a ajudes econòmiques, depenent de la resolució del Consell d'Esports, havent d'aplicar per part de l'esportista aquesta ajuda per a les despeses de matrícula, transport, allotjament, desplaçament, material (esportiu, docent i informàtic), així com, qualssevol altres que es pogueren establir.

La Universitat d'Alacant ha participat per quint any consecutiu en el Programa d'Ajuda als Esportistes d'Alt Nivell.

En el curs 2006/07, el nombre d'alumnes inclosos ha sigut de 69.

- Alumnes participants.

Per a formar part d'este Programa d'Ajuda, els esportistes havien de complir algun d'estos requisits:

· Estar matriculat/da en la Universitat d'Alacant en una titulació oficial de primer, segon o tercer cicle durant el curs 2005-2006i/o 2006-2007 I acreditar-lo documentalment en el primer mes del aquest curs acadèmic.

· A més, haurà d'estar inclòs en algun dels apartats següents:

- Siguen en l'actualitat, o hagen estat l'any anterior, esportistes d'alt nivell, de conformitat amb l'establit en el Reial decret 1467/1997, de 19 de setembre, sobre esportistes d'alt nivell.

- Esportistes convocats a seleccions nacionals en el present any o, ho hagen estat en l'any anterior.

- Esportistes pertanyents al pla ADO.

- Esportistes d'elevat nivell, que sense arribar a complir els requisits anteriors, siguen proposats per la Universitat per trobar-se entre els tres primers classificats en els Campionats d'Espanya Universitaris en el curs acadèmic 2005-2006 (en el cas dels esports d'equip, s'acompanyarà currículum esportiudels alumne/s proposat/s reconeguts per les Federacions Espanyoles i per la pròpia Universitat, a través del seu Servei d'Esports, com esportistes d'alt nivell universitari, no tenint per que ser considerats d'aquesta manera tots els integrants de l'equip).

Els alumnes que enguany van realitzar la seua sol·licitud van anar:

COGNOMS, NOM
AMAT MONTES, FRANCISCO AMORES GONZÁLEZ, NATALIA
ANDÚJAR ARROYO, ANTONIO APARICIO APARICIO, INMACULADA
ANTÓN BOLAÑOS, NOELIA BERLANGA MOREJON, MANUEL
BARAZA LÓPEZ, RAFAEL CABAÑERO REOLÍ, BLANCA
BROTONS PIÑOL, ALEXANDRA CANDELA MOYA, IRENE
CALONGE DELGADO, ALICIA CEDEÑO MÁRQUEZ, FREDY RAMÓN
CANTOS SEMPERE, ESTEFANÍA CORRAL SÁNCHEZ, LÁZARO
CHASO GONZÁLEZ, ADOLFO ESCUDERO CARREÑO, SILVIA
COVES MARTÍNEZ, ELIA FERNÁNDEZ MORA, JOSÉ Mª
ESTEBAN SANTONJA, EMILIO FEUCHTMANN PEREZ, EMIL
FERRANDEZ REQUENA, VICENTE GARCÍA DOMENE, Mª CARMEN
GARCÍA CANO, CRISTINA GIL BROTONS, ESTHER
GARCÍA PAMPLONA, INMACULADA GISBERT PEÑALVER, ZAIRA
GIL SÁNCHEZ, ALICIA LACRAMPE SORIANO, ANDREA
JORNET SÁNCHEZ, PATRICIA SOLVES FERRIZ, DAVID
LLOPIS CASERO, MELANIA MÁLAGA BROTONS, LAURA
LÓPEZ AZORÍN, ANA MARTIN SANCHEZ, BEATRIZ
MARCOS VALERO, Mª DOLORES MARTÍNEZ ESTEVE, ANA
MARTÍNEZ CARMONA, MIRIAM MOLINA ARACIL, MARÍA
MESA LITE, RAUL MORALES DELTELL, BEATRIZ
MONTORO ITURBE-ORMAECHE, IGNACIO MUÑOZ TARÍ, LYDIA
MUÑOZ BADA, JUDITH NAVARRO RIVAS, ÁLVARO
NAVARRO CUTILLAS, FRANCISCO OTERO NIELINGER, NOELIA
OROZCO GARCÍA-GALBIS, ISABEL PARRES MORALES, MANUEL
PACHECO CARRILLO, RODRIGO DANIEL PEINADO QUIRALTE, ANTONIO CARLOS
PASTOR COLOMER, MARIA PÉREZ ESCANDELL, JESÚS
PÉREZ BALLESTER, ADRIANA PONS POVEDA, ALEJANDRA
PLA VILLENA, NURIA PUCHE PALAO, Mª ISABEL
PUCHALT LACAL, JAUME REDERO PLAZA, ANTONIO
REDERO PLAZA, ALVARO RICO MIRA, NÉSTOR
RICO FERNANDEZ, VANESSA RODRÍGUEZ SALMERÓN, RUBÉN
RODRÍGUEZ MERLOS, CLARA RUBIO MARCOS, LORENA
ROMERO TORREJÓN, DÁMARIS SPETH-NAGY , EMOKE CSILLA
RUESCAS ESCOLANO, LIDIA TOMÁS PÉREZ-GIL, AITANA
TOMÁS NAVARRO, NOELIA TUR RIERA, JAVIER
TRIGUEROS MARTÍNEZ, LLANOS NAVARRO CUTILLAS, FRANCISCO
VICENTE CARRIÓN, LOURDES  

 

· Escola d'estiu

Introducció:
Monitors contractats

Predeporte:
Andrea Pereda

Multiesport:
José Miguel Rodríguez González

Teatre i expressió:
Ana Belén Vicente Márquez
Alexandra Flores Esclapez

Anglès:
Vanesa Gil Ramírez
Ana Mª Barberá Alfonso

Informàtica:
Juan Carlos Rojas Martín
Vicente J. Torres Escandell.

Infantil:
Noemí Villagrasa Cayuela
Ana C. Moreno Almendros
Raquel Donate Jiménez
Valeria Castagnone
Alicia Garcerán García
Lorena Monedero Brox
Elena Villarrolla Pedrosa
Sandra López Pérez

Coordinadora i suport d’activitats:
Laura García Navarro

Suport en temps lliure:
Susana Molina Martínez



1. Organització de l'Escola d'Estiu

1.1. Edats

Vam mantindre el mateix criteri que anys anteriors; en l'Escola es podien inscriure els xiquets des dels 3 anys, que compliren 4 anys abans del mes de gener del 2008,fins als quals compliren 14 anys.

1.2. Grups

Es van formar 12 grups. Els quatre primers, al ser els més menuts tenien unes activitats diferenciades i un professorat especialitzat en Infantil. El grup A i B tenien 23 xiquets cada un i el C i D 25 xiquets. Hi havia 4 monitors per als grups a i B, altres 4 per als grups C i D.

Els grups 5 al 8 estaven formats per 25 alumnes i els grups 9 al 12 va tindre 26.

1.3. Activitats

Es van mantindre les activitats que anys anteriors tenien els grups d'Infantil, del a al D, excepte les activitats aquàtiques.

Es van organitzar activitats en els grups 5 al 12, estes van ser:

- Anglès, expressió teatre i manualitats i, informàtica i com a novetat enguany, per a substituir l'activitat aquàtica es van introduir diversos tallers, estos van ser:

· del grup 5 al 8: Teatre, Màgia, Creativitat, Titelles

· Del grup 9 al 12: Pintura, Teatre, Música, Clown

També els més menuts van tindre uns tallers organitzats amb l'ajuda del Museu; estos van ser: Taller de mural, Taller de sols, Taller de fanalets, Taller de collages.

1.4. Monitors



2. Alumnes inscrits

El nombre de places oferides per a alumnes va ser de 300 i es van cobrir 297 en total.

 

3. Enquesta als pares.

Al finalitzar l'Escola d'Estiu, vam enviar uns qüestionaris als pares a fi d'obtindre una avaluació de l'activitat.

 

· Escoles esportives

Les Escoles Esportives de la Universitat d'Alacant, formen part d'un projecte d'animació a la pràctica esportiva entre els membres de la Comunitat Universitària. La promoció de l'activitat física exigeix un compromís de la Universitat per a oferir els mitjans materials i humans que faciliten la pràctica de l'exercici físic a tots els quals així ho desitgen.

Les Escoles Esportives abasten la pràctica esportiva d'unes activitats dissenyades amb la finalitat de divertir-se sense l'estrès de la competició. Són dirigides per un monitor o, entrenador qualificat.

Durant el curs 2006-07 la Universitat d'Alacant va organitzar les escoles següents:

- Escola d'atletisme

Els grups d'entrenament s'han dividit en les modalitats següents:

· Carreres
Totes les proves tenen cabuda.

· Salts
Es pot optar per la longitud, el triple i l'altura, tenint els mitjans necessaris per al seu entrenament.

· Llançaments
No es poden fer els llançaments ja que el camp és d'herba artificial.

Hi ha un grup d'atletes queparticipen en les proves de mitja marató i marató organitzades per clubs i ajuntaments de la província al llarg de tota la temporada. Este grup té el suport de la Universitat quant a equipació, desplaçament i inscripció en les proves, així com les atencions del servici de fisioteràpia en cas necessari.

ESCOLA ESPORTIVA ATLETISME
NIVELL
Promoció
Tecnificació
LLOC ENTRENAMENT

Pista d'atletisme Universitat d'Alacant
Gimnàs de la Universitat d'Alacant

DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
2
2
HORES SETMANALS
10
10
NRE. ALUMNES
10
5
PERSONAL TÈCNIC Vanesa Galiano Navarro:
Diplomada en magisteri. Especialitat Educació Física
Monitor Nacional d'Atletisme
 

 

- Escola de bàsquet femení  

ESCOLA ESPORTIVA BASQUETBOL FEMENÍ
NIVELL
Promoció
Tecnificació
LLOC ENTRENAMENT Pavelló d'Esports de la Universitat d'Alacant
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
2
2
HORES SETMANALS
10
10
NRE. ALUMNES
15
15
PERSONAL TÈCNIC Miguel García Gordillo: Entrenador Nacional


- Escola d’Esgrima

Activitats realitzades:

· Curs de l'escola d'Esgrima

La seua durada és igual a la del curs escolar, és a dir, d'octubre a juny.
S'entrena dos diesa la setmana (dimarts i divendres) de 20´30 a 22 hores i a partir del mes de febrer es va obrir un nou torn al migdia aqueixos mateixos dies de 14:00 a 15:30 per a facilitar la incorporació a aqueixa activitat als estudiants que l'horari de nit els resultara molt incòmode.
El nivell de tecnificació entrena, de forma esporàdica, algun dissabte.

· Lliga interna d'esgrima

Generalment comença al febrer (perquè els alumnes que comencen tinguen uns coneixements mínims) i acaba a l'abril.

ESCOLA ESPORTIVA ESGRIMA
NIVELL
Promoció
Tecnificació
LLOC ENTRENAMENT Sala d'Esgrima de la Universitat d'Alacant
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
2
2
HORES SETMANALS
10
10
NRE. ALUMNES
68
37
PERSONAL TÈCNIC Vicente Lledó Caballero i Juan Miguel Fernández Cascales
Monitor autonòmic d'Esgrima

 

- Futbol sala femení

ESCOLA ESPORTIVA FUTBOL SALA FEMENÍ
NIVELL
Promoció
Tecnificació
LLOC ENTRENAMENT Pavelló d'Esports de la Universitat d'Alacant
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
2
2
HORES SETMANALS
10
10
NRE. ALUMNES
45
15
PERSONAL TÈCNIC Fernando Salcedo Jurado: Monitor Provincial de futbol sala

 

- Escola d'Hoquei

ESCOLA ESPORTIVA HOQUEI
NIVELL
Promoció
Tecnificació
LLOC ENTRENAMENT Camp d'Herba Artificial de la Universitat d'Alacant
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
2
2
HORES SETMANALS
10
10
NRE. ALUMNES
14
14
PERSONAL TÈCNIC Roberto Escarré Urueña: Tècnic Esportiu nivell II

 

- Escola de Fitness

La sala de musculació pot ser empleada des de les 8 del matí fins a les 22 hores, de forma ininterrompuda.
Hem establit torns d'1 hora i 15 minuts i en cada un d'aqueixos torns admetem un màxim de 55 alumnes.
NÚM. Usuaris 954 alumnes.

Es va iniciar un programa denominada Esport Per a Tots en el qual, de forma gratuïta i baix la supervisió d'un metge especialista esportiu i el tècnic superior d'educació física de l'oficina d'esports es va avaluar la condició física i biològica dels estudiants que utilitzaven les nostres instal·lacions, sobretot el gimnàs de musculació. Mitjançant aquesta valoració i tenint present els objectius que els alumnes mostraven, li'ls va marcar unes pautes en els entrenaments per a millorar el rendiment i optimitzar el temps.

ESCOLA ESPORTIVA FITNESS
NIVELL
Esport per a Tots
Tecnificació
LLOC ENTRENAMENT Gimnàs de musculació
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
14
14
HORES SETMANALS
70
70
NRE. ALUMNES
54
900
PERSONAL TÈCNIC Leo Falcone; Jorge Carrió; Julián Álvarez
   

 

- Escola de Karate  

ESCOLA ESPORTIVA KARATE
NIVELL
Promoció
Tecnificació
LLOC ENTRENAMENT Sala d'Arts Marcials
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
2
2
HORES SETMANALS
10
10
NRE. ALUMNES
14
10
PERSONAL TÈCNIC Juan Muñoz: Cinturó Negre

 

- Escola de Taekwondo

ESCOLA ESPORTIVA TAEKWONDO
NIVELL
Promoció
Tecnificació
LLOC ENTRENAMENT Sala d'Arts Marcials
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
2
2
HORES SETMANALS
10
10
NRE. ALUMNES
14
10
PERSONAL TÈCNIC Ricardo Beltrán: Cinturó Negre
 



- Escola de Rem

L'escola de rem utilitza les embarcacions tipus faluxo per a desenvolupar les seves activitats. Aquest esport ha tingut una gran acceptació entre la Comunitat universitària, però es troba amb dues grans dificultats per al seu desenvolupament: la primera és la duresa intrínseca que té aquest esport; és necessària una bona condició física per a afrontar els entrenaments tècnics mantenint el nivell bàsic de rendiment, la segona dificultat és que en l'actualitat la universitat només té dues embarcacions per a poder entrenar, pel que es pot allargar l'espera a l'excés abans que cadascun dels alumnes de l'escola puguin entrenar la tècnica en el mar. A això es pot afegir que la formació de les tripulacions exigeix un nivell molt parell de rendiment, si això no és així, la descompensació faria fracassar la bona marxa del grup. El monitor ha d'intentar mantenir un equilibri en la formació dels grups. Com ja s'ha apuntat en altres escoles, la competició no és l'objectiu d'aquestes, però pot servir per a la motivació dels alumnes. Actualment la universitat competeix en les competicions universitàries i federades, sent possible la incorporació dels alumnes de l'escola a una o altra tripulació.

ESCOLA ESPORTIVA REM
NIVELL
Promoció
Tecnificació
LLOC ENTRENAMENT Real Club de Regates d'Alacant
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
2
2
HORES SETMANALS
10
10
NRE. ALUMNES
19
16
PERSONAL TÈCNIC Raquel Más González: Tècnic esportiu nivell I
Pedro Sánchez González: Tècnic esportiu nivell I


- Escola de Tennis

Horari de les activitats curs 2006/2007

ESCOLA ESPORTIVA TENNIS
NIVELL
Promoció
Tecnificació
LLOC ENTRENAMENT Pistes de Tennis de la Universitat d'Alacant
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2005
DATA DE FI 31 de maig de 2006
HORES DIÀRIES
2
2
HORES SETMANALS
10
10
NRE. ALUMNES
304
61
PERSONAL TÈCNIC Enrique Prats Payá: Entrenador Nacional

 

- Escola de Judo

ESCOLA ESPORTIVA JUDO

NIVEL

L
Promoció

Tecnificació

LLOC ENTRENAMENT Sala d'Arts Marcials de la Universitat d'Alacant
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006

DATA DE FI 31 de maig de 2007

HORES DIÀRIES Dilluns, dimecres i dissabtes

HORES SETMANALS
5

5

NRE. ALUMNES
112

51

PERSONAL TÈCNIC

Sara Herguezábal: Cinturó negre

 

- Escola de Busseig

Els cursos de Bussejador esportiu Una Estrella (FEDAS/CMAS) van ser impartits per instructors del GISED. Va constar de 16 hores de teoria i 24 hores de pràctiques.

Les sessions teòriques es van donar en 8 jornades (2 h teoria / dia), sent els temes els quals s'indiquen a continuació:
Les pràctiques van constar d'una sessió inicial en piscina (poliesportiu de la Universitat d'Alacant), dues des de la platja (Cap Hortes) i una última des de vaixell (Illa de Benidorm) amb la seva corresponent avaluació.

Els professors de l'Escola són:
Rosa Mª Canals i Javier Pérez

El nombre màxim d'alumnes en cadascun dels cursos és de 12 persones i durant l'any 2006/07 es van haver de realitzar quatre edicions del curs de bussejo a causa de la gran demanda existent.


 
- Escola de Volei-platja

S'ha observat un increment en la demanda d'estudiantes cap a la pràctica del volei-platja. Aprofitant la instal·lació en la nostra Universitat d'una pista per a la pràctica d'aquesta modalitat, va començar en el mes de gener de 2007 una nova escola.

Es va dividir en dues possible nivells: iniciació i perfeccionament, amb la finalitat de donar cabuda a totes les persones interessades.

ESCOLA ESPORTIVA VOLEI-PLATJA
NIVELL
Iniciació
Perfeccionament
LLOC ENTRENAMENT Pista de volei-platja
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
2
2
HORES SETMANALS
6
6
NRE. ALUMNES
14
10
PERSONAL TÈCNIC Lamberto Villalón: Entrenador de nivell III

 

- Escola de Pàdel

El pàdel és altre dels esports de nova incorporació a la llista de les escoles existents en la nostra Universitat. Aprofitem la inauguració de dues pistes en el mes de gener per a començar aquesta activitat.
El màxim d'alumnes per curs ho limitem a 6 amb la intenció de mantenir un criteri de qualitat alt.
Es va oferir la possibilitat de 6 grups diferenciats per nivell, dos d'iniciació i un de perfeccionament. Els dies dels cursos van ser els dilluns i els dijous.

ESCOLA ESPORTIVA PÀDEL
NIVELL
Iniciació 1 i 2
Perfeccionament
LLOC ENTRENAMENT Pistes de pàdel
DATA D'INICI 1 d'octubre de 2006
DATA DE FI 31 de maig de 2007
HORES DIÀRIES
4
2
HORES SETMANALS
8
4
NRE. ALUMNES
60
20
PERSONAL TÈCNIC Enrique Prats Payá: Entrenador Nacional

 

· Cursos de crèdits de lliure elecció organitzats per l'oficina d'esports.

Una altra de les actuacions de l'Oficina d'Esports en la promoció de l'esport és l'organització de cursos de lliure elecció per a tots els estudiants de la Universitat d'Alacant.

- ÀRBITRES DE FUTBOL (40 hores, 4 crèdits)
Realitzat amb la col·laboració del Comitè d'Àrbitres de la Federació de Futbol de la Comunitat Valenciana.
Nº d'alumnes: 15
Horari: classes els divendres de 17:00 a 20:00 h. I dissabtes de 9:30 a 14:00 h.

- INICIACIÓ AL BUSSEIG (40 hores, 4 crèdits)
Monitors: Pau Fluixà i Javier Pérez. Obtenció del títol de bussejador d'una estrella.
Preu: 330 euros
Nº d'alumnes: 18 en cada edició. Es van realitzar 4 edicions.

- MONITOR D'AERÒBIC (60 hores, 6 crèdits)
Professors: Julián Álvarez García.
Preu: 330 euros
Nº d'alumnes: 26
Horari: divendres de 17:00 a 20:30 h. Dissabtes de 10:00 a 14:30 h. i de 16:30 a 21:00.

- SALVAMENT I SOCORRISME: primers auxilis (60 hores, 6 crèdits)
Realitzat amb la col·laboració de la Federació de Salvament i Socorrisme de la Comunitat Valenciana.
Preu: 210 euros
Nº d'alumnes: 50
Horari: divendres de 19:00 a 21:00 h.;
dissabtes 9:30 a 14:00 i 16:00 a 20:30, diumenge de 9:30 a 14:00 h.

- SALVAMENT I SOCORRISME: socorrista aquàtic (60 hores, 6 crèdits)
Realitzat amb la col·laboració de la Federació de Salvament i de Socorrisme la Comunitat Valenciana.
Preu: 210 euros
Nº d'alumnes: 40

- MONITOR DE FITNESS. (45 hores, 4 crèdits)
Professors: Julián Álvarez, Guillermo Peña.
Preu: 140 euros
Nº d'alumnes: 40
Horari: divendres de 17:30 a 21:00;
Dissabte de 9:30 a 14:00 i de 16:00 a 20:30.

- MONITOR DE CICLE INDOOR. (40 hores, 4 crèdits)
Professors: Juan R. Heredia, José A. Hidalgo, Raul García. Assessorament de l'Empresa de Serveis Esportius Gestkal.
Preu: 140 euros
Nº d'alumnes: 30
Horari: dimarts i divendres de 17:30 a 21:30 h., dissabte de 9:00 a 13:30 h. i de 16:00 a 20:00.

- ESPORT PER A TOTS: esports de raqueta
Professors: Rut Aznar. Mª Dolors González.

- ESPORT PER A TOTS: natació recreativa.
Professor: Antonio Brunet.

- ESPORT PER A TOTS: jocs i esports alternatius.
Professors: Javier Martínez i Luis Candela.
Tres cursos independents amb un denominador comú: l'activitat física saludable i lúdica. 20 hores, 2 crèdits. Els dies 11, 12 i 13 d'abril.
Preu: 60 euros
Nº d'alumnes: 62
Horari: de 10:00 a 14:00 i de 16:00 a 20:00 hores.

- ENTRENADOR PERSONAL. (30 hores, 3 crèdits)
Preu: 90 euros.
Professor: Guillermo Peña.
Horari: divendres de 17:30 a 20:30;
Dissabtes de 9:00 a 13:30 i de 16:00 a 20:00
Nº d'alumnes: 30.

- INICIACIÓ AL PLANXA DE VELA (30 hores, 3 crèdits)
Realitzat amb la col·laboració del Club Wind Surf Àrea en les seves instal·lacions de Santa Pola. Tots els dies des del 1 de juliol fins al 31 d'agost.
Preu: 140 euros
Nº d'alumnes: 28
Horari: lliure, al matí o tarda al llarg d'aquests dos mesos.

- JORNADES D'INTEGRACIÓ SOCIAL MITJANÇANT L'ESPORT
Curs gratuït
15 hores de durada amb el reconeixement de 1 crèdit.
24, 25 i 26 de novembre.
Van assistir 200 persones.

- VOLEIBOL D'ALT RENDIMENT
Curs realitzat en col·laboració de la Real Federació Espanyola de Voleibol. Es va celebrar els dies 27, 28 i 29 d'abril amb una assistència de 30 persones. La durada del curs va anar de 15 hores i se li va reconèixer un crèdit de lliure elecció.

- BUSSEJADOR DUES ESTRELLES.
Aquest curs és continuació del 1 estrella, es realitza amb la col·laboració del Gised. Va tenir lloc del 8 al 27 de maig, amb 40 hores de durada i un reconeixement de 4 crèdits.
Preu: 60 euros
Nº d'alumnes: 15
Horari: classes els divendres de 17:00 a 20:00 h. I dissabtes de 9:30 a 14:00 h.



- Servei de fisioteràpia i massatge

El gabinet de fisioteràpia és un servei de suport als esportistes i usuaris de les instal·lacions esportives i per a la comunitat en general.

Els integrants dels equips de la Universitat d'Alacant conten amb aquest servei de forma gratuïta per a la recuperació de les lesions o la seva prevenció. Els entrenadors de cadascun dels equips són els responsables per a demandar aquesta ajuda el gabinet.

El servei de fisioteràpia està obert a tota la població, sense necessitat de ser membre de la Comunitat Universitària. Els horaris de consulta van anar de 10:00 a 14:00 i de 16:00 a 19:00 de dilluns a divendres.

- Preparació física dels equips universitaris. Gimnàs de musculació.

Els equips que competeixen representant a la Universitat d'Alacant poden realitzar part de la seva preparació física en un gimnàs d'ús exclusiu. Aquest gimnàs està dotat amb el material necessari per a poder escometre l'entrenament de les qualitats físiques amb les garanties d'èxit.

Els equips han de reservar l'horari d'utilització d'aquesta instal·lació amb la finalitat de no interferir entre ells, ja que la capacitat està limitada a l'entrenament d'un sol equip alhora.

AL començar la temporada, els entrenadors planifiquen la seva utilització i transmeten al responsable tècnic d'aquest gimnàs la necessitat de material, en el cas de no disposar d'ell. AL mateix temps els responsables dels equips poden rebre l'assessorament d'un especialista en acondicionament físic si ho necessiten.

- DADES DE LA SECCIÓ DE BUSSEIG

ACTIVITAT ALUMNES DATES
Cursos
B1E
9
7/11/2006
25/11/2006
B1E
10
27/02/2007
18/03/2007
B2E
2
8/05/2007
20/05/2007
B1E estiu
4
Bautismes
piscina
3
abr-07
 
cala
4
ago-07
 
Eixides
Cartagena
10
8/12/2006
Cap pals
3
11/02/2007
toix
4
15/04/2007
Altea
3
13/05/2007
cala
11
feb-07
maig-07

 

 

 

Àrea d'administració

· Inscripcions

La inscripció a les activitats físiques i cursos de lliure elecció esportius que organitza l'Oficina d'Esports es realitza a l'oficina d'informació i recepció del pavelló poliesportiu, es pot triar entre inscripció mensual o trimestral.Cada un dels inscrits en aquests cursos validen l'accés a les instal·lacions a través de la T.I.U.Si són universitaris o si no en finestreta d'inscripcions li'ls facilita una targeta que valida la seua entrada en el curs triat a la finestreta de Control d'Accés.


- Llistat de cursos d'Activitats Físiques, amb nombre d'inscrits:

Nom activitat Total d'Inscrits
Aeròbic
628
Balls de Saló
174
Kung-Fu
192
Gimnàstica de Manteniment
204
Natació
550
Natació individualitzada
0
Dansa oriental
0
Tai chi
62
Capoeira
34
Spinning
87
Total
1.931


- Llistat d'Escoles Esportives, amb nombre d'inscrits:

Nom activitat Total d'Inscrits
Aikido
129
Escola d'estiu
297
Esgrima
182
Judo
34
Karate
166
Tennis
393
Yoga
0
Pàdel
225
Taekwondo
96
Volei-Platja
46
Total
1.568


- Llistat de cursos de crèdits de lliure elecció esportius, amb nombre d'inscrits i crèdits aprovats:

Nom del curs Nre. inscrits
Iniciació al Bàdminton
0
Monitor d'Aeròbic
19
Les claus de l'alt rendiment
0
Monitor de Cicle Indoor
34
Salvament i Socorrisme: Primers Auxilis
23
Salvament i Socorrisme: Socorrista Aquàtic
29
Iniciació al Busseig
20
Monitor de Fitness i Entrenador Personal
36
Bussejador 2 Estrelles
2
Àrbitres de futbol
10
Esport per a tots
49
Iniciació al Planxa de vela
28
Voleibol d'Alt Rendiment
16
Jornades d'Integració Social
201
Monitor de Sala Fitness
17
Total
484


- Targetes Esportives Universitàries (T.E.U)

A 31 De Juliol del 2006 3695 socis tenen accés a les instal·lacions esportives a través de la TDU.



· Oficina d'Informació i Recepció

En informació i recepció ,a la consergeria del pavelló poliesportiu es realitzen les inscripcions a cursos i les reserves puntuals de les instal·lacions i a la finestreta de control d'accés es valida l'entrada a les instal·lacions.

Les reserves han sigut 31.775 i els accessos registrats 140.072

 

 

 

Àrea de Comunicació

· Fullets

- Fullet de les activitats físiques

Fullet de les activitats físiques dirigides

Fullet dels diferents esports a practicar



- Fullet dels cursos de crèdits de lliure elecció esportius

Anvers del fullet dels cursos de crèdits de lliure elecció esportius

 

Inrevés del fullet dels cursos de crèdits de lliure elecció esportius



- Fullet de les competicions i suport a l'esportista universitari, d'èlite i alt nivell

Anvers del fullet de les competicions i suport a l'esportista universitari, d'èlite i alt nivell

 

Inrevés del fullet de les competicions i suport a l'esportista universitari, d'èlite i alt nivell

 



- Fullet que es va fer per a informatrícula del curs següent

Anvers del fullet per a informatrícula

 

Inrevés del fullet per a informatrícula

 

Fullet de l'oferta esportiva de la Universitat d'Alacant

 

Fullet de l'oferta esportiva amb monitors

 



· Jornada de Clausura de les lligues internes

- Cartell publicitari de la milla

Cartell publicitari de la milla

 



· Anuncis

Anunci del tancament del pavelló per reformes

 

· Noves activitats físiques

- Nova activitat física de capoeira

Cartell de l'activitat física de capoeira

 


- Voleibol Platja

Cartell del Volei Platja

 



· Cursos

- Curs de busseig

Cartell del curs de busseig

 



- Jornades d'Escalada

Cartell de les Jornades d'Escalada

 

- Cursos de Setmana Santa

Fullet dels cursos de Crèdits de Lliure Elecció Esportius celebrats en Setmana Santa

 

· Anuncis

- Sala de musculació

Anunci de la sala de musculació

 

- Promoció esportiva

Fullet de les competicions i promoció esportiva

 

- Futbol 7 Femení

Cartell del nou equip universitari "Futbol 7 Femení"

 

· Competicions

- Grup Llevant

Cartell del Campionat Interuniversitari Grup Llevant 2007

 

Cartell del calendari de les competicions

 

Cartell del Campionat Interuniversitari Grup Llevant per a "Karate i orientació"

 

- Lliga Regular FEV

Cartell de la Lliga Regular FEV de Voeibol femení

 

- Lliga CADU

Cartell de la Lliga CADU

 

- Lligues Internes

Cartell de les Ligues Internes 2006-2007
Logotip de les Lligues Internes de la Universitat d'Alacant

 

- VII Jornades Esportives 3x3

Anvers del fullet de les VII Jornades Esportives 3x3

 

Inrevés del fullet de les VII Jornades Esportives 3x3, inclou el full d'inscripció

 

Cartell de les VII Jornades Esportives 3x3

 

- Eurobasket

Cartell de la 1ª Fase Eurobasket 2007

 

- X Torneig Seven Rugbi Platja

Cartell del "X Torneig Seven Rugbi Platja"
Logotips del "X Torneig Seven Rugbi Platja" y de la UA

 

- Clasificacions

Cartell amb les clasificacions de la Lliga CADU 2007

 

Cartell del Medaller de la Universitat d'Alacant en el Campionat d'Espanya
Cartell del Medaller de la Universitat d'Alacant en el Campionat Interuniversitari Grup Llevant

 

 

 

Àrea de competicions i promoció esportiva

· Competicions internes

- Esports d'equip-Participants

ESPORT NRE. EQUIPS
FUTBOL SALA
103
FUTBOL 7
80
BASQUETBOL
17
VOLEIBOL
7

 

- Esports individuals- Participants

ESPORT NRE. PARTICIPANTS
ESCACS
17
BÀDMINTON
5
FRONTENNIS
10
PÀDEL
64
PILOTA VALENCIANA
3
ESQUAIX
5
TENSIS TAULA
15
TENSIS DOBLES
18
TENNIS INDIVIDUAL
35

 

- Jornada de clausura de lligues internes (17 de maig de 2007)

Resultats

MILLA FEMENINA

CAMPIO MARI CARMEN BALDO 5.08
2N CLASSIFICAT ROSA MARIA BALDO 5.12
3ER CLASSIFICAT VERÓNICA GIL 5.31

MILLA MASCULINA

CAMPIO FRANCISCO MARTINEZ 4.50
2N CLASSIFICAT LUKAS CHVATAL 5.09
3ER CLASSIFICAT JAVIER MARTINEZ 5.15

REM-ERGÓMETRE MASCULÍ

CAMPIO JUAN ARGUDO
2N CLASSIFICAT JUAN ANTONIO YECORA
3ER CLASSIFICAT ENRIQUE PERNAS

REM-ERGÓMETRE FEMENÍ

CAMPIO VIOLETA STANKOVIC
2N CLASSIFICAT ESTHER ALBERO
3ER CLASSIFICAT RAQUEL MAS

 

ESCALADA MASCULÍ

CAMPIO PABLO MORA GUIJARRO
2N CLASSIFICAT ANTONIO VAZQUEZ SANCHEZ
3ER CLASSIFICAT MIGUEL SIMON MARTINEZ

ESCALADA FEMENÍ

CAMPIO ULIANA ZINENCO
CAMPIO ELISABETH BONFILL
2N CLASSIFICAT LAURA ALAPONT MIRA

MITJA MARATÓ MASCULINA

CAMPIO RUBEN MARCO ARROYO
2N CLASSIFICAT JOSE MIGUEL MANRESA PUCHE
3ER CLASSIFICAT FERNANDO SAEZ CARRION

MITJA MARATÓ FEMENINA

CAMPIO SABRINA MAZON SIERRA
2N CLASSIFICAT AVELINA GARCIA GARCIA
3ER CLASSIFICAT ANDREA GIL FERNANDEZ

FLORET MASCULÍ

CAMPIO JUAN MIGUEL FERNANDEZ
2N CLASSIFICAT SERGIO AREVALO
3ER CLASSIFICAT (2) VICENTE LLEDO/JOSE CREMADES

FLORET FEMENÍ

CAMPIO ANDREA PREDA
2N CLASSIFICAT CRISTINA ORTIZ
3ER CLASSIFICAT (2) ERIKA CANO/ HEIDI GRANAT

ESPASA MASCULÍ

CAMPIO JUAN MIGUEL FERNANDEZ
2N CLASSIFICAT JOSE CREMADES
3ER CLASSIFICAT (2) JAIME ALCÁRAZ / VICENTE LLEDO

ESPASA FEMENÍ

CAMPIO CRISTINA ORTIZ
2N CLASSIFICAT ANDRA PREDA
3ER CLASSIFICAT(2) ERIKA CANO / HEIDI GRANAT

ORIENTACIÓ MASCULÍ

CAMPIO NESTOR RICO MIRA
2N CLASSIFICAT FCO. NAVARRO CUTILLAS
3ER CLASSIFICAT GABRIEL SALINAS MARTINEZ

ORIENTACIÓ FEMENÍ

CAMPIO ALICIA GIL SANCHEZ
2N CLASSIFICAT MARI CARMEN GARCIA DOMENE
3ER CLASSIFICAT EMOKE CSILLA SPETH-NAGY

PÀDEL

CAMPIO BAUTISTA- BAUTISTA
2N CLASSIFICAT SÁNCHEZ- MOYA
3ER CLASSIFICAT --------------------------------

FRONTENNIS

CAMPIO RUBEN MIGUEL ARCO/ALFONSO MARTINEZ
2N CLASSIFICAT ANTONIO CARBONELL/ALBERTO ORTUÑO

ESCACS

CAMPIO ENRIQUE DAVO TORRES
2N CLASSIFICAT MIRIAM MARCO FRANCISCO
3ER CLASSIFICAT RAUL ROSA CINTAS

TENNIS DE TAULA

CAMPIO CARLOS BUSO
2N CLASSIFICAT STEFAN VAN DER
   

TENNIS DOBLES

CAMPIO HERNANDEZ / SILES
2N CLASSIFICAT MAS / MOYA
3ER CLASSIFICAT SÁNCHEZ / TORREGROSA

TENNIS INDIVIDUAL

CAMPIO DAVID ALBERT
2N CLASSIFICAT SALVADOR ESTEVE
3ER CLASSIFICAT GONZALO LORENZO LLEDO

ESQUAIX

CAMPIO JOSE BAUTISTA PEÑA
2N CLASSIFICAT JOSE BAUTISTA HERRERA
3ER CLASSIFICAT FRANCISCO SANCHEZ AYELA

VOLEIBOL

CAMPIO LOS CROQUETAS (DIEGO)
2N CLASSIFICAT H2M3 (BELEN)
  LOS LORETOS (JUAN)

BASQUETBOL

CAMPIO ESTO NO ESTA AMAÑADO
2N CLASSIFICAT CHUA
3ER CLASSIFICAT A PELUCA

2n DIVISIÓ FUTBOL SALA

CAMPIO EL INFILTRADO
2N CLASSIFICAT DECODIOS
3ER CLASSIFICAT PASIÓN POR LA BIRRA

1r DIVISIÓ FUTBOL SALA

CAMPIO OLIMPIC DE MARBELLA
2N CLASSIFICAT MANCHESTER SEÑOR CUESTA
3ER CLASSIFICAT HERCULIGANS

2n DIVISIÓ FUTBOL 7

CAMPIO DRINK TEAM
2N CLASSIFICAT A RAMA LIMPIA
3ER CLASSIFICAT REAL SUCIEDAD

1r DIVISIÓ FUTBOL 7

CAMPIO EQUIPO ACTIMEL
2N CLASSIFICAT EL COMTAT
3ER CLASSIFICAT IBI F-7

COMPETICIONS INTERUNIVERSITÀRIES

- Grup Llevant - Equips

Convocatòria

Dates Esport Universitat organitzadora
3 febrer Camp a través
UJI
27 de març Golf
UCH
5 de maig Futbol platja
UCV
20 d'abril Esquaix
UCH
19 – 20 abril Pàdel
UCH
19 – 20 abril Frontennis
UCH
8 de maig Frontó a mà
UCV
8 de març Orientació
UA
23 febrer Taekwondo
UCV
8 març Karate
UA
8 – 9 març Esgrima
UCLM
11 març Tir amb arc
UCLM
8 – 9 març Escacs
UCLM
7 – 8 març Tennis
UMH
2 de març Tennis taula
UVEG
6 i 7 març Bàdminton
UMU
8 març Judo
UMH
29 març Vetlla
UVEG
5 de maig Volei platja
UCV
23 – 24 març Atletisme
UCLM
28 abril Piragüisme
UCAM
5 maig Handbol platja
UCV

- Universitats participants:

Les universitats de la Comunitat Valenciana, Castilla – La Mancha i Murcia reconegudes pel CEDU: UVEG, UA, UJI, UMH, UCH, UCV, UPV, UMU, UCAM, UPC, UCLM

Grup Llevant– Individuals

Resultats

Campionat Resultats Participants
Xics Xiques
Escacs
6
1
Atletisme
Or 10.000 m.l. femení
Bronze salt longitud femení
Bronze 4x100
Bronze 400 m.v. femení
Or 5 km marxa femení
Or javelina masculina
Or 4x400 masculí
Plata 110 m. v. masculí
Plata 3000 m. obstàcles masculí
Plata 10.000 m. l. mascuí
12
7
Bàdminton
Or dobles masculí
Or individual masculí
Plata individual masculí
2
0
Camp a través
Plata individual masculí
Or per equips en categoria femenina
Or per equips en categoria masculina
Plata individual femení
13
8
Esgrima
Or per equip espada masculina
Or per equip floret femení
Plata floret femení
Plata espasa femenina
Bronze espasa femenina
Bronze floret femenino
Or espasa masculina
6
7
Judo
Or - 81 Kg
Or -63 Kg
Or -57 Kg
Or -52 Kg
Plata - 66 Kg
Plata -63 Kg
Plata -57 Kg
Bronze + 90 Kg
Bronze -90 Kg
Bronze -90 Kg
Bronze - 70 Kg
Bronze -66 Kg
9
5
Karate
Or per equips
Or kata femení
Plata kata femení
Plata kata masculí
Bronze kata masculí
Or kumite -60
Or kumite -65
Bronze kumite masculí -70
Or kumite masculí -75
Or kumite masculí -80
Plata kumite masculí +80
9
3
Orientació
Or per equips
Or individual femení
Bronze individual femení
Plata individual masculí
Bronze individual masculí
13
4
Pàdel
Or por equipos
2
2
Esquaix
1
Taekwondo
Or femení -59 kg
Or masculí -72 kg
Bronze masculí +84 kg.
4
2
Tennis
Or per equips
3
3
Tennis taula
2
Vetlla
8
Volei platja
Or femení
2
2
Frontennis
4
Golf
1
Total
97
44

Delegats: 24


· Campionats d'Espanya – Individuals

Les universitats d'Espanya participants són les reconegudes pel CEDU:

Campionat Resultats Participants
Xics Xiques
Escacs
4
1
Atletisme
Or en llançament de javelina masculí
Bronze javelina masculí
6
3
Bàdminton
PLATA dobles femení:
Inmaculada Aparicio Aparicio
Alicia Calonge Delgado

BRONZE individual femení:
Inmaculada Aparicio Aparicio

BRONZE dobles mixt:
Alicia Calonge Delgado
Jaume Puchal Lacal

BRONZE per equips:
Inmaculada Aparicio Aparicio
Alicia Calonge Delgado
Jaume Puchal Lacal
Javier Tur Riera
2
2
Camp a través
4
4
Escalada
7
4
Golf
1
Judo
OR -70 kg:
Zaira Gisbert Peñalver

OR -100 kg:
Antonio Redero Plaza

PLATA per equips:
Zaira Gisbert Peñalver
Pablo Micó López
David Paco Sánchez
Iván García Pérez
Rosa García Carrillo
Sira Pozuelo Jiménez
Antonio Redero Plaza
Álvaro Redero Plaza
Laura Sempere Pomares
Sergio Martínez Peláez
Estefanía Cantos Sempere

BRONZE -73 kg:
David Paco Sánchez

BRONZE -90 kg:
Álvaro Redero Plaza
6
5
Karate
6
4
Marató
Plata masculí individual
11
4
Orientació
bronze individual masculí
bronze individual femení
Or per equips
3
3
Pàdel
2
2
Rem
1
1
Taekwondo
BRONZE - 67 kg:
María José Moreno Sánchez
4
3
Tennis
2
2
Triatló
4
4
Vetlla
Or
5
0
Volei platja
plata femení
2
2
Total Medalles: 14 Or, 3 Plata i 7 Bronze 4

Delegats: 22


· Competició Federada –Individuals

Esports Competició Participants
Xics Xiques
Rem Lliga autonòmica de falutxos
15
15
Orientació Primera divisió nacional
8
6
Mitja marató Carreres populars
42
8
Esgrima Campionat autonòmic i Campionat d'Espanya
8
5
Totals    


· Promoció Esportiva

Participació:

Activitat Total
Torneig Pas/Pdi
151
Senderisme
172
Jornades d'escalada
30
Totals
353


· Campionat autonòmic de l'esport universitari (CADU) – Equips

Les Universitats d'Alacant, Cardenal Herrera-CEU, Jaume I, Miguel Hernández, Politècnica de València, València Estudi General i enguany s’uneix la Universitat Catòlica de València organitzen, a través dels seus respectius Servicis d'Esports, el V Campionat Autonòmic de l'Esport Universitari de la Comunitat Valenciana.

L'objectiu d’aquest campionat no és un altre que el de fomentar la pràctica esportiva entre els estudiants de les distintes universitats que formen part de la Comunitat Valenciana, a través de competicions.

- Resultats de la competició: (1a Fase dels Campionats d'Espanya Universitaris CEU)

Calendari de la competició:

JORNADA DATA LOCAL VISITANT
Primera
19/10/2006
UJI
UPV
UA
UCV
UCH
UMH
Segona
27/10/2006
UCV
UCH
UMH
UPV
UA
UVEG
Tercera
6/11/2006
UPV
UA
UVEG
UJI
UCV
UCH
Quarta
14/11/2006
UJI
UCV
UCH
UA
UVEG
UMH
Quinta
22/11/2006
UA
UVEG
UMH
UPV
UJI
UCV
Sexta
30/11/2006
UPV
UJI
UCV
UVEG
UMH
UCH
Sèptima
13/12/2006
UVEG
UMH
UCH
UA
UPV
UJI


La competició va tindre una duració de 9 jornades i la classificació definitiva dels equips de la UA va ser:

Esport Esportistes en l'equip Classificació
Basquetbol Femení
22
Basquetbol Masculí
22
Handbol Femení
22
Handbol Masculí
22
Futbol
27
Futbol Sala Femení
22
Futbol Sala Masculí
22
Rugbi Masculí
34
Rugbi Femení
22
Voleibol Femení
22
Voleibol Masculí
22



· Campionats d'Espanya Universitaris - Equips

El Consell Superior d'Esports a través del Comité Espanyol d'Esport Universitari convoca anualment els Campionats d'Espanya Universitaris en les modalitats esportives individuals i d'equip que són les següents:

Escacs, Atletisme, Bàdminton, Camp a Través, Esports d'Hivern, Golf, Judo, Karate, Orientació, Tenis, Tenis de Taula, Tir amb Arc, Taekwondo, Triatlon i Basquetbol, Handbol, Futbol, Futbol Sala, Voleibol, Rugbi i Voleibol de Platja. Els tornejos se celebren durant els mesos de març a maig.


- Fase Interautonòmica (2a Fase Campionats d'Espanya Universitaris)

Esport Seu Participants Classificació
FUTBOL BILBAO
25
FUTBOL SALA MASCULÍ NAVARRA
14


- Fase Final Campionats d'Espanya Universitari 2007 Región de Murcia – Andalucía

Esport Seu Participants Classificació
HANDBOL FEMENÍ
MURCIA
16
3er CLASSIFICAT MEDALLA DE BRONZE
HANDBOL MASCULÍ
MURCIA
16
1r CLASSIFICAT MEDALLA D'OR
FUTBOL SALA FEMENÍ
MURCIA
14
2n CLASSIFICAT MEDALLA DE PLATA
VOLEIBOL FEMENÍ
MURCIA
14
3er CLASSIFICAT MEDALLA DE BRONZE
VOLEIBOL MASCULÍ
MURCIA
14
3er CLASSIFICAT MEDALLA DE BRONZE
RUGBI MASCULÍ
CÒRDOVA
25
3er CLASSIFICAT MEDALLA DE BRONZE
RUGBI FEMENÍ
CÒRDOVA
14
8u CLASSIFICAT


· Competició Federada – Equips

Els equips de la Universitat d'Alacant competixen en competicions federades, a través, del C.D. Universitat d'Alacant.

Esport Categoria Participants Classificació
Handbol Masculí 2n Autonòmica
20
Futbol 1r Regional
25
Futbol Sala Masculí Nacional B
17
Futbol Sala Femení Autonòmica
17
Futbol Sala Femení Copa
17
Voleibol Femení Lliga FEV
16
10º
Rugbi Masculí 1r Nacional
25
Rugbi Masculí B Autonòmica
25


· Promoció Esportiva - Equips

La Universitat d'Alacant participa i col·labora en campionats de caràcter promocional, durant els mesos d'estiu, a fi de mantindre una presència activa durant tot l'any.

Esport Categoria Participants Classificació
Futbol Copa Sant Pere
25
Sub Campeones
Fase Provincial
Rugbi Seven Playa Universitat d'Alacant
100
Futbol Sala Femení Futbol sala Cap Benidorm
16


· Campionats d'Europa d'Universitats

La Universitat d'Alacant participa per primera vegada en uns Campionats d'Europa d'Universitats, com a equip campió en els Campionats d'Espanya Universitaris de Handbol 2007, representant a Espanya en estos campionats celebrats en Lodz, Polònia, del 3 al 8 de juliol del 2007.

Esport Seu Participants Classificació
Handbol Masculí Lodz, Polonia
16


· Esdeveniments Esportius

TORNEIG DE NADAL PAS / PDI 2006

Esport Nre. equips Participants
Futbol Sala
8
80
Basquetbol
3
30
Tennis
11
Tennis Dobles
8
Tennis Taula
6
Esquaix
4
Total
11
139

 

Resultats:

Basquetbol    
1r
CULTURETAS
2n
PAS
ETOSILLAS
   
Futbol Sala    
1r
LOS TERCERITAS
2n
QUIMICA FISICA
3er
QUIMICA ORGANICA
   
Tennis de Taula    
1r
ROBERTO ORTEGA
2n
RAUL RODRIGUEZ
3er
PASCUAL PALACIOS
   
Tennis Dobles    
1r
JESUS PERAL – ANTONIO FERRANDEZ
2n
ARTURO BERNABEU – ENRIQUE PEREZ
3er
JULIO ESCOLANO – DANIEL GARCIA
   
Tennis Individual    
1r
JESUS PERAL
2n
GONZALO LORENZO
3er
RAUL RODRIGUEZ
   
Esquaix    
1r
JOSE BAUTISTA
2n
FERNANDO COLOMA
3er
JORGE RAMON PEREZ


- JORNADES ESPORTIVES 3X3
(31 de maig de 2007)

Resultats:

   TRIPLES  MATS FUTBOL 3X3 BÀSQUETBOL
1r
JOAQUIN PEREZ HERNANDEZ
BORJA DE LA SEN CORCUERA
LCAFD
NO NOS QUIERE NADIE
2n
ROBERTO PICO LOPEZ
ALEXIS ARGILES GIMENEZ
SACAME LA CUENTA
LOS SECUNDARIOS

- TORNEJOS PATRONALS

CELEBRATS EN LES INSTAL·LACIONS ESPORTIVES:

SANT ALBERT MAGNE

RESULTATS:

TENNIS DE TAULA INDIVIDUAL:

1r CLASSIFICAT JORGE HERNANDEZ
2n CLASSIFICAT CARLOS BUSÓ

TENNIS DE TAULA DOBLES:

1r CLASSIFICAT CARLOS BUSÓ / CRISTIAN ORTEGA
2n CLASSIFICAT PACO CRUANYES / JOSE VTE. CRUANYES

MUS:

1r CLASSIFICAT PAU RODRIGUEZ / DOMINGO ANDRES
2n CLASSIFICAT IVAN FONTAN / JAVIER BERGANZA

BASQUETBOL:

1r CLASSIFICAT EL EQUIPO DE ANTONIO
2n CLASSIFICAT FRIKIS MATH

FUTBOL SALA:

1r CLASSIFICAT QUIMICA ORGANICA
2n CLASSIFICAT ATLETICO FLANAGAN